Úvod  |   Ponuky práce  |   Brigády  |   Životopisy  |   Práca emailom  |   Diskusie  |   Prieskum platov  |   Pre mladých  |   Spravodajstvo  |   Pre firmy

Úvodná stránka / Diskusné fórum / Zamestnanec vs zivnostnik

V diskusiách hľadať slová:

Pridať tému do diskusie

Okruhy diskusií

Diskusie podľa

Zamestnanec vs zivnostnik

anonym, 11.01.2009 21:37

Ahojte,
chcel by som sa opytat na nejake vyhody / nevyhody pri uvazku ako zivnostnik. Hlavne chcem vediet, ci sa to tak financne oplati - ako zamestnanec ked zarobim napr 50 hrubeho dostanem cisteho 36, pricom zamestnavatela stojim 70...ako zivnostnik vraj dostanem ja tych 70, odvediem nejake odvody, dan a zostane mi vraj 60...t.j. znacny financny rozdiel pre mna , ale pre zamestnavatela rovnake naklady...je to naozaj tak ? a ak ano potom nechapem preco vsetci nie su zivnostnici ??!!! dikes

reagovať    poslať známemu

Donkas, 11.01.2009 21:42

Re anonym: preco nie su vsetci zivnostnici: pretoze naprosta vacsina ludi chce mat istotu a boji sa ist na zivnost, a po druhe preto, lebo vacsina firiem chce mat celych ludi, teda nechce aby zamestnanci triestili svoju pozornost na viacero stran.

Lubo, 11.01.2009 22:06

Re anonym: zo skusenosti ktoru mam mozem napisat 2 veci:
1) nedostanes tych 70. zamestnavatel ti da viac ako 50, ale da ti vzdy menej ako by si ho stal ako fulltime zamestnanec. Totiz si pre neho rizikovy. Si subdodavatel, tam je ina dovera.
2) zarobis viac a vies si skvalitnit zivot (benzin, telefon, papier, elektronika do nakladov a pod.). Ale ak ochories, chces ist na dovolenku a pod, nikto ti to nezaplati. Cize da sa povedat pri dobrom zdravi zarabas cca 10-11 (slusnych) platov rocne. Tak si to prepocitaj :)

sixty, 12.01.2009 18:22

Re anonym: Ked si porovnas percenta odvodov, zistis ze to tak vyhodne nieje. Vyhodu mas ked zi na zivnost/sro ze si mozes dat vela veci do nakladov. Ak mas skutocne zaujem pracovat nie ako zamestnanec, tak si zaloz sro, v tom pripade ti odpadaju odvody, jedine platis 19% dan, a zisk ti moze byt vyplacany ako majitelovy sro a nie ako zamestnancovi

Jano, 02.03.2009 20:42

Re anonym:
je to dost velka vyhoda. Zarobis skoro 2x tolko ako by si zarobil normalne. Navyse si prvy rok oslobodeny od odvodov, takze platis v podstate len 19% + poistka 33 EUR. Ak si das pausalne vydavky 40%, co je pre zivnostnikov-zamestnancov extra vyhodne, tak skresas platbu dane z prijmu na 11%. Ak nahodou budes mat vyssie vydavky ako 40% (kupis si auto a pod.) Tak si mozes urobit aj normalne vydavky. Co sa tyka dovolenky, rad by som demystifikoval famy o neplateni dovolenky - Zavisi to vyslovne od zamestnavatela. Kde som robil ja, tak tam bola aj pre zivnostnikov platena dovolenka. Jedine marodka ti neni platena, ale ta je taka biedna, ze marodit sa moc neoplati ani normalne.

Lubo, 13.01.2009 15:22

Re sixty: SRO je sice pekne, ale vtedy uz vystupujes cisto ako obchodny partner resp. subdodavatel a nie ako niekto, koho je aspon kusok mozne povazovat za clena timu/zamestnanca. Osobne som nepocul ze by zamestnavatel "zamestnal" niekoho kto ma vlastnu sro. Vacsina firiem totiz dost citlivo vnima zakaz konkurencie (defaultne sa to tyka len manazerskych pozicii, ale firmy sa tvaria, ze aj junior programmer nemoze mat hobby).

safri, 28.02.2009 11:03

Ako fakturujete potom programatorske prace ked ste zivnostnici, ked prog. prace sa riadia autorskym zakonom a teda nemali by byt na zivnost?
poradi niekto??

Jano, 02.03.2009 20:36

Re safri:
Ja ked som robil ako programator-zivnostnik, tak to bolo na mandatnu zmluvu. Kamarat robi zase v Prahe ako programator-zivnostnik na zaklade zmluvy o dielo, ktora je patricnym sposobom upravena.

naspäť      reagovať      poslať známemu

Tento projekt vám bude nápomocný, ak ste hľadali: práca, profesia, brigády, voľné pracovné miesta, úrad práce, trh práce, ponuky práce, personálne agentúry.

našapráca.sk |  našeplaty.sk |  jobagent.sk |  administratíva.sk |  asistentky.sk |  analytici.sk |  bankári.sk |  ekonómovia.sk |  elektrotechnici.sk |  finančníci.sk |  informatici.sk |  inžinieri.sk |  konštruktéri.sk |  kreatívci.sk |  logistici.sk |  obchodníci.sk |  remeselnícky.sk |  riaditelia.sk |  technici.sk |  účtovníci.sk

© 2010 JOBAGENT.SK, s.r.o. Všetky práva vyhradené.

0,668s